Грудне вигодовування і контрацепція: вибираємо ефективний метод

У період грудного вигодовування кожна жінка намагається максимально уважно ставитися до вибору їжі, косметики, медикаментів та засобів контрацепції.

Адже все, що потрапляє в організм мами, так чи інакше присутнє в грудному молоці, яке їсть малюк.

Одним з найбільш складних питань для кожної мами стає питання вибору безпечного та ефективного методу контрацепції під час грудного вигодовування.

Сьогодні пропонуємо вам поговорити про контрацепцію при грудному вигодовуванні: якою вона буває, які кошти найбільш безпечні та ефективні, чи правда, що під час грудного вигодовування дуже низькі шанси завагітніти?

Читайте також: Грудне вигодовування після кесаревого розтину

Лактація як методу контрацепції: важливі моменти

Напевно, багато жінок чули від своїх мам і бабусь загадкову фразу: поки годуєш - НЕ завагітнієш. Дійсно, у деяких жінок так і буває, а ось в інших - вагітність наступає і під час ГВ. Це пов'язано з тим, що репродуктивна функція у кожної жінки після пологів відновлюється індивідуально.

Лактація може бути методом контрацепції тільки в тому випадку, якщо:

• у вас ще не відновилися менструації після пологів (В деяких випадках овуляція може наступати і при відсутності місячних);
  • дитина перебуває виключно на грудному вигодовуванні і їсть кожні 3-4 години;
  • крихітці менше 6 місяців (Більшість мам хочуть продовжувати грудне вигодовування набагато довше і в той же самий час не планують вагітність).

Наявність цих факторів не гарантує того, що вагітність точно не настане. Тому, якщо ви не плануєте повторну вагітність найближчим часом, краще вдатися до інших, більш ефективним засобів контрацепції, які сумісні з грудним вигодовуванням.

Читайте також: Спорт і грудне вигодовування: що вибрати молодій мамі

Методи контрацепції, сумісні з ГВ

Важливо! Перш ніж почати використовувати той чи інший засіб контрацепції після пологів при грудному вигодовуванні, необхідно проконсультуватися з лікарем-гінекологом та лікарем-педіатром, саме ці фахівці допоможуть підібрати максимально ефективний і безпечний для мами і дитини метод контрацепції.

1. Стерилізація. Цей метод може бути актуальне в тому випадку, якщо ви більше взагалі не плануєте народжувати діток. Але, якщо стерилізація вже буде проведена, шляху назад немає, так що, цей метод досить радикальний.

2. Внутрішньоматкова спіраль. Це високоефективний метод, який абсолютно сумісний з грудним вигодовуванням. Спіраль зазвичай не приносить дискомфорту і не дає побічних ефектів, на якість молока вона ніяк не впливає.

Мама-форумчанка Елла розповідає: «Я хотіла відразу після пологів поставити негормональну спіраль, але коли пішла на прийом до гінеколога через місяць після пологів, вона мені сказала, що спіраль можна буде ставити не раніше, ніж через 4-5 місяців. Коли спаде набряклість, можна будемо мене нормально подивитися, взяти аналізи, коли підуть місячні. До цього часу вона порекомендувала мені використовувати бар'єрну контрацепцію або ж приймати Некомбіновані гормональні таблетки. Я вибрала друге, задоволена ».

3. Гормональні контрацептиви. Це таблетки, ін'єкції, гормональні внутрішньоматкові спіралі, пластирі і так далі. Цей метод дає практично 100% ефект. Для годуючих мам можливе використання прогестеронсодержащіх препаратів, вони найменш шкідливі і не впливають на кількість виробленого молока, в той час як, комбіновані контрацептиви, що містять не тільки прогестин, але і естроген, можуть пригнічувати лактацію. Гормональні контрацептиви не впливають на якість молока.

Ірина Колпакова, лікар-педіатр, гомеопат - Гомеопатичний центр ім. Дем'яна Попова: «Гормональні методи контрацепції в період лактації я не рекомендую. Адже гормони, що містяться в свічках, таблетках, пластирах, внутрішньоматкових спіралях втручаються в нормальну роботу ендокринної системи жінки і її немовляти ».

Читайте також:

4. Бар'єрні методи: презервативи, діафрагми і так далі. Це також високоефективний метод за умови правильного використання тих чи інших засобів.

Ірина Колпакова, лікар-педіатр, гомеопат - Гомеопатичний центр ім. Дем'яна Попова: «Бар'єрна контрацепція: презерватив, діафрагма або губка, універсальні і самі нешкідливі способи запобігання, як по відношенню до здоров'я жінки, так і до здоров'я малюка, якого вона годує грудьми».

5. Сперміциди. Це кошти хімічної контрацепції, представлені гелями, свічками. Їх ефективність близько 50-60%. Сперміциди застосовуються місцево. Речовини, які містяться в цих препаратах, руйнують сперматозоїди, призводять до їх загибелі. У кров ці речовини майже не всмоктуються, тому вплинути на якість молока не можуть. У перші 6 місяців грудного вигодовування, за умови, що менструації ще не відновилися, сперміциди можна використовувати як самостійний метод контрацепції, а надалі в комбінації з іншими засобами.

6. Екстрена контрацепція. Цей вид контрацепції небажаний при грудному вигодовуванні, але можливий. Є спеціальні препарати, які можна випити протягом 72 годин після незахищеного статевого контакту і убезпечити себе від небажаної вагітності.

7. Природна контрацепція. Це обчислення так званих «безпечних днів» в циклі, в які неможливо завагітніти. Ефективність цього методу невелика, але він є на 100% безпечним для мами і дитини, а також абсолютно фізіологічним.

Ірина Колпакова, лікар-педіатр, гомеопат - Гомеопатичний центр ім. Дем'яна Попова: «Скористатися «безпечними днями» можна далеко не кожній мамі, що годує, так як часто менструальний цикл під час лактації відсутній або не регулярний. Що собою являють "безпечні дні"? Це період між закінченням менструації і початком овуляції. Жінка може завагітніти, тільки тоді, коли з яєчника виходить нова, готова до запліднення яйцеклітина. Вихід яйцеклітини в "вільне плавання" називається овуляцією. Овуляція відбувається в середині менструального циклу, тобто при циклі 21 день - на 10-11 день від початку менструації, при циклі 28 днів - на 14-й день. Слід пам'ятати, що сперматозоїди, перебуваючи в статевих шляхах жінки, зберігають свою здатність до запліднення близько 72-ї години, тобто 3 доби. Таким чином, у жінки з циклом 28 днів "безпечні дні" закінчуються за 3 дні до овуляції, тобто на 10-11 день від початку менструації ».

Контрацепція при грудному вигодовуванні - це питання складне, тому приймати будь-які самостійні рішення в цьому плані не варто, адже від обраного методу контрацепції залежить як здоров'я мами, так і здоров'я дитини.

Бережіть себе і малюка!

Читайте також: «Переднє» і «заднє» грудне молоко: у чому різниця

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Увага, тільки СЬОГОДНІ!